Jan Dobkowski Obrazy intuicyjne

Wychowanek jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów, Jana Cybisa (w jego pracowni przygotował dyplom wieńczący edukację na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP) zapewne nie spodziewał się, że kilka dekad później odbierze nagrodę imienia swojego mistrza za całokształt twórczości.

 

Malarz, rysownik, autor grafik, akcji i instalacji przestrzennych zapewnił już sobie miejsce w kanonie polskiej sztuki współczesnej. Wziął udział w licznych wystawach, jego prace trafiły do wielu kolekcji - pierwszy czerwono-zielony obraz Podwójna dziewczyna  (1968) wszedł nawet do zbioru Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Wystawa Jan Dobkowski Obrazy intuicyjne obejmuje 12 prac jednego z ostatnich cykli artysty. Na pierwszy rzut oka abstrakcyjne obrazy wydają się odbiegać od linearyzmu Dobkowskiego, jednak to tylko pozory. Sposób myślenia o malarstwie pozostał ten sam. Linia śladem myślenia - credo artysty jest w cyklu jak najbardziej obecne.

 

W linearyzmie żyję. Wokół siebie widzę wielką sieć, w niej tkwię. To, co rzeczywiste - poprzez fakt, że złożone jest z linii - staje się abstrakcyjne. Linia jest najważniejsza. Linia to myśl - powiedział kiedyś Dobkowski. Linearyzm stanowi istotę, esencję prezentowanych na wystawie prac. Linie uparcie i nieprzerwanie dryfują pomiędzy płaszczyznami kolorów, zmierzając w sobie tylko znanym kierunku. Są abstrakcyjne, a jednocześnie organiczne. Pozwalają artyście opisywać, nazywać, analizować świat. Zadziwia precyzja, konsekwencja, upór malarza w rozmieszczaniu tych mnożących się w nieskończoność śladów.

Galeria

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl