Wieczór autorski z promocją albumu - Tadeusz Łapiński - Łazienki Królewskie Warszawa

Wieczór autorski wraz z promocją albumu - Tadeusz Łapiński - Przestrzeń nieskończona wydanego przez Galerię Sztuki Współczesnej ESTA  jest imprezą towarzyszącą wystawie retrospektywnej prof. Tadeusza Łapińskiego zorganizowanej przez Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie prof. Marka Kwiatkowskiego we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej ESTA z Gliwic która będzie trwała w Łazienkach Królewskich do końca września 2007.
Obszerny 152 stronicowy album zawiera szczegółowe kalendarium Jego burzliwego artystycznego życia w którym wykorzystano wiele materiałów zebranych przez dr Harrisona Hoppesa, pełny wykaz ponad 200 wystaw w kilkunastu państwach świata m.in. w USA, Kanadzie, Brazylii, Meksyku, Chinach, Australii, Chorwacji, Serbii, Francji , Niemczech, Austrii, Włoszech, i innych,  nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych pokazach i wystawach,  wybrane prace ze wszystkich okresów 50 lat Jego twórczości , noty krytyczne wybitnych polskich i zagranicznych kuratorów i krytyków m.in.  Ireny Jakimowicz, Bożeny Kowalskiej, Elżbiety Dzikowskiej, Szymona Bojko, Sławomira Bołdoka, Zorana Krzisnika, Gustave von Groschwitza, Jacoba Kainena, Waltera Zaniniego, Alfreda Schmellera, Heryle Secrest, i innych, przedruki rezenzji prasowych z wystaw oraz  archiwalne zdjęcia dokumentujące działalność artysty w wielu państwach świata , katalogi z wystaw, artykuły prasowe, nagrody i medale, i wiele innych materiałów z archiwum artysty.

W trakcie spotkania zostanie również zaprezentowany album dr Szymona Bojko - Z polskim rodowodem - artyści polscy i amerykańscy polskiego pochodzenia w sztuce Stanów Zjednoczonych w latach 1900 - 1980 wydanej przez Oficynę Wydawniczą Kucharski w Toruniu.

Tadeusz Łapiński światowej sławy litograf  prezentuje na wystawie prace z 50 - letniego okresu twórczości ,zarówno malarskie jak i graficzne w tym wystawiane i nagradzane w wielu państwach świata. Artysta który połowę życia spędził w Polsce, a połowę w USA jest od 30 lat profesorem na Uniwersytecie Maryland w USA. Prace artysty znajduja się w zbiorach najznakomitszych muzeów światowych. Wystawa ta w tak znakomitym historycznie miejscu potwierdza Jego dokonania twórcze i jest zwieńczeniem ponad 200 wystaw prezentowanych w wielu państwach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Honorowy patronat nad wystawą objęli - Kazimierz Michał Ujazdowski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Victor Ashe Ambasador USA w Polsce.

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl