Georg Baselitz Remix - Albertina Wien - wystawa z okazji 75 lecia urodzin artysty
Georg Baselitz Remix
Albertina Wiedeń - 8 listopad 2013 - 12 luty 2014.
Urodzony w 1938 -
23 stycznia
, Georg Baselitz jest jednym z najsłynniejszych współczesnych niemieckich malarzy . Odcisnął piętno na malarstwie współczesnym począwszy od lat 1960. Charakterystyczne dla Jego twórczości są obrazy o odwróconych motywach. Przez obracanie motywu, Georg Baselitz redukuje monumentalność obrazu, wyodrębnia i wyzwala go od jego konwencjonalnie wymyślonej treści.
Albertina posiada w swoich zbiorach około 120 Jego obrazów, akwarel, litografii i rysunków.
Z okazji 75 urodzin artysty Albertina prezentuje wystawę Georg Baselitz - REMIX skupionej przede wszystkim na pracach ( 28 płócien i 60 prac na papierze) ostatnich 10 lat twórczości w szczególności powstałych na przełomie 2005/06 roku..
W latach 2005 i 2006 Baselitz prowadzi własny emocjonalny jak i artystyczny dialog ze swoimi ważnymi wczesnymi pracami. Powstające wielkoformatowe płótna, rysunki i akwarele, z lekkością i malarską werwą podejmują dialog z własnym mechanizmem twórczym i własną biografią. Twórcza motywacja artysty nie leży przy tym w merytorycznej interpretacji, lecz w nieskończonej technicznej, stylistycznej i formalnej wariacji. Obrazy Remiksu przedstawiają lekkość, przejrzystość i czyste kolory.
Georg Baselitz, właśc. Hans-Georg Bruno Kern (ur. 23 stycznia 1938 w Deutschbaselitz koło Drezna – niemiecki malarz i rzeźbiarz.
Do ukończenia szkoły średniej mieszkał w rodzinnym mieście. Po maturze rozpoczął studia w Wyższej Szkole Artystycznej we wschodnim Berlinie-Weissensee. Pod zarzutem „niedojrzałości społecznej” został usunięty z uczelni po dwóch semestrach. Od 1957 kontynuował studia w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych w Berlinie Zachodnim, w 1958 zamieszkał na stałe w zachodniej części miasta. Tu zapoznał się z teoriami Kandinsky’ego i Malewicza. W 1961 przyjął pseudonim artystyczny „Georg Baselitz“ nawiązujący do swojego miejsca urodzenia.Także w zachodnich Niemczech jego nonkonformizm stał się przyczyna skandali. Obrazy
Wielka noc w wiadrze
i
Nagi mężczyzna
wywołały podczas pierwszej wystawy indywidualnej skandal i zostały skonfiskowane. Na wiosnę 1965 otrzymał stypendium rzymskie. W 1969 namalował
Las stojący na głowie
– pierwszy z serii obrazów o odwróconych motywach. W 1970 wystawił w kolońskiej galerii Franza Dahlema wyłącznie „odwrócone” obrazy. Baselitz stał się sławny i zamożny. W 1975 nabył zamek Derneburg koło Hildesheimu, po roku sprzedał go amerykańskiemu kolekcjonerowi Andrew J. Hallowi i zamieszkał w Inning am Ammersee w Górnej Bawarii. Dzieła Baselitza wywarły znaczny wpływ na sztukę swojego czasu, szczególnie prowokacyjne obyczajowo dzieła lat 60. Jego malarstwo charakteryzuje się szkicowością, brutalizmem, żywiołowością. Zdarzają się ślady palców i odciski stóp.
Georg Baselitz był prekursorem Neoekspresjonizmu – trendu w sztuce współczesnej, którego początki można odnaleźć w późnych latach 60., przeżywającego swój rozkwit w latach 80. XX wieku. Powstał w kontraście do modnego wówczas minimalizmu, konceptualizmu i abstrakcji geometrycznej. Cechą charakterystyczną Neoekspresjonistów jest wyrażanie uczuć, posługiwanie się emocjami, ekspresją i intuicją. Obrazy są często formą college’ów, malowane ekspresywnymi, silnymi, a czasem pozornie niedbałymi pociągnięciami pędzla. Przedstawiają żywe, agresywne i osobiste widzenie świata wyrażając raczej spontaniczne odczucia niż konkretne idee. Neoekspresjonizm wzorował się na działalności niemieckiej grupy Neue Wilde (Nowi Dzicy), działającej w ramach transawangardy.
W 1991 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyła się wystawa grafiki Georga Baselitza.
Profesor Georg Baselitz został w 1999 laureatem prestiżowej nagrody Rhenus Kunstpreis. Przyznaną nagrodę, w wysokości 100 tys. marek niemieckich, Georg Baselitz postanowił przekazać w postaci daru książkowego Bibliotece Głównej ASP w Krakowie. Za powyższą sumę zakupiono w Niemczech - pod kierunkiem znamienitego donatora - prawie 1200 książek i katalogów, dotyczących najnowszej sztuki współczesnej (zwłaszcza ostatnich dekad XX w.) oraz książki i katalogi dotyczące "klasyki" sztuki nowoczesnej i awangardowej XX wieku W 2000 r., Rektor i Senat ASP nadał prof. Georgowi Baselitzowi tytuł Honorowego Profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie jako pierwszemu artyście zagranicznemu.
Główne retrospektywy jego prac odbywały się we Whitechapel Art Gallery, London (1983; dalej w Stedelijk Museum, Amsterdam, oraz Kunsthalle Basel); Centre Pompidou, Paris (1993); Solomon R. Guggenheim Museum, New York (1995; dalej w Los Angeles County Museum of Art, Hirshhorn Museum i Sculpture Garden, Washington, DC, oraz Neue Nationalgalerie, Berlin); Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris (1996); i Royal Academy of Arts, London (2007). Albertina Wien (2013/2014). Baselitz reprezentował Niemcy na Venice Biennale (1980) oraz uczestniczył w Documenta 7 Kassel, Germany (1982).