Wystawa główna MTG - Kraków 2012 w Galerii Bunkier Sztuki

Wystawa główna MTG - Kraków 2012 w Galerii Bunkier Sztuki

Wystawa główna MTG – Kraków 2012 w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie otworzyła cykl wielkich wystaw międzynarodowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji i Turcji. Ekspozycja gromadzi ok. 300 prac z kilku tysięcy zgłoszonych przez artystów z wielu krajów świata, tych będących potęgami w sztuce graficznej, jak Japonia, USA, Kanada, Korea, Wielka Brytania, jak i z mniejszych ośrodków graficznych: Nowej Zelandii, Kirgistanu, Puerto Rico, Nepalu, Iraku.„Idea – proces – przekaz” to motto obecnej edycji, które służy wywołaniu refleksji dotyczącej miejsca i roli grafiki w rzeczywistości współczesnego świata. Grafika jest zaangażowana w aktualne nurty myślowe, artystyczne i społeczne. Jest sztuką reagującą, będącą w stadium nieustannego procesu generowania istotnych przekazów, dotyczących współczesnego świata i nas samych. Grafika jest aktywna, grafika jest żywa.

O wyborze prac na wystawy triennalowskie w Krakowie, Wiedniu, Oldenburgu, Falun, Stambule i Katowicach oraz o przyznaniu nagród decydują niezależne międzynarodowe zespoły jury. Nowe, zaskakujące konteksty tworzą zestawienia monumentalnych klasycznych grafik, instalacji i obiektów graficznych, prac na przecięciu dyscyplin sztuki oraz grafik multimedialnych. Zainteresowanie artystów i publiczności z całego świata jest wyrazem znaczenia grafiki we współczesnej kulturze.

Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie jest otwarte na to, co w grafice światowej najbardziej wartościowe i twórcze. Kraków po raz dwudziesty staje się centrum graficznego świata. Od roku 1966, kiedy odbyło się pierwsze Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie, aż do dzisiaj, wyjątkowa, demokratyczna formuła imprezy przyczynia się do promocji światowej grafiki i prezentacji jej najciekawszych zjawisk. Krakowskie Triennale to światowa premiera wybranych prac graficznych. Tutaj warto być, aby zobaczyć, jak grafika, nieskrępowana w swych artystycznych dążeniach, zakorzeniona w obszarze klasycznych metod realizacji obrazu graficznego, dynamicznie sięga w przyszłość. Jak anektuje nowe technologie, jak dokonuje się eksperyment twórczy w zaciszach pracowni. I jak objawiają się nowe talenty i indywidualności artystyczne.

W ramach unikatowego w skali światowej programu współpracy iędzynarodowej – International Print Network (IPNet) Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie działa wspólnie z Horst-Janssen Museum w Oldenburgu i Künstlerhaus w Wiedniu oraz partnerami stowarzyszonymi: Dalarnas Museum w Falun oraz Mimar University w Stambule. Polskim partnerem od wielu edycji jest MTG „PrintArt” Kraków – Katowice.

Galeria

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl