Wernisaż wystawy Sztuka Uniwersalna Tadeusza Łapińskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wernisaż wystawy Sztuka Uniwersalna Tadeusza Łapińskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wystawa stanowi ukoronowanie mojej twórczości - to słowa Tadeusza Łapińskiego wielkiego polskiego artysty który ma w swoim dorobku 200 wystaw indywidualnych i o wiele więcej zbiorowych. Tadeusz Łapiński obecny na wernisażu z żoną Marią i synem Adamem witał liczne grono zarówno bliskich znajomych jak miłośników Jego sztuki.

Tadeusz Łapiński  na wernisażu wystawy Sztuka Uniwersalna

Na wystawie zaprezentowano ok. 100 prac ze wszystkich okresów twórczości Tadeusza Łapińskiego: obrazy strukturalne (malarstwo materii), prace brazylijskie, prezentowane po raz pierwszy w Polsce rysunki z czasu choroby, grafiki monumentalne i sekwencyjne, litografie wykorzystujące technikę druku tęczowego (split color) w celu gięcia przestrzeni oraz pejzaże kosmiczne. Ciekawość świata, otwartość, komunikatywność pozwoliły mu głębiej wniknąć w kulturę i zwyczaje wielu narodów co miało wielki wpływ na Jego twórczość.

W swojej sztuce Łapiński
łączy potrzebę tworzenia piękna, jako przeżycia kosmicznego i uniwersalnego z perfekcją warsztatową przez co zagadnienia techniczne i ideowe są w Jego pracach niepodzielne. Artysta uważa, że obiektywna rzeczywistość nie zamyka się w trzech dostepnych przez  zmysły wymiarach, lecz jest bardziej złozona, a jej percepcja musi być przesunięta w obszary bardziej indywidualne, które nazywa czwartym wymiarem. Przy czym nie chodzi o rzeczywistość widzialną, ale o rzeczywistość w ogóle - budującą kosmiczną świadomość. Środki techniczne, litograficzne muszą być dostowane do nowych treści, do rozszerzającego się złożonego świata.

Wystawa jest pięknie zaaranżowana na dwóch kondygnacjach  w tzw. sali koloryzmu Muzeum Narodowego.

Tadeusz Łapiński  Sztuka Uniwersalna katalog wystawy

Towarzyszy jej album Tadeusz Łapiński Sztuka Uniwersalna

Zamieszczono w nim reprezentatywny zestaw prac artysty, a całość uzupełnia znakomity esej i kalendarium barwnego życia i twórczości artysty autorstwa Katarzyny Podniesińskiej kuratora wystawy.

Galeria

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl