Tadeusz Łapiński. Sztuka uniwersalna (15 listopada 2014 - 15 marca 2015) Muzeum Narodowe Kraków
Tadeusz Łapiński. Sztuka uniwersalna (15 listopada 2014 - 15 marca 2015), wystawa w ramach cyklu "Galeria Żywa" w Muzeum Narodowym w Krakowie jest kuratorską wizją zaprezentowania całokształtu twórczości oraz jej usystematyzowania z podziałem na najważniejsze okresy w sensie czasowym i artystycznym tego wybitnego polsko amerykańskiego artysty.
Na ekspozycji w Sali Koloryzmu MNK zobaczymy około 100 prac artysty – grafik - litografii barwnych oraz obrazów olejnych pochodzących z wczesnego okresu jego twórczości przełom lat 50 - 60 XX wieku, tzw. obrazów strukturalnych (malarstwa materii).
Tadeusz Łapiński (ur. 1928) od końca lat 60. na stałe mieszka w USA, od 1972 roku jest profesorem Uniwersytetu Maryland (Collage Park, stan Maryland), obecnie Professor Emeritus tego uniwersytetu.
Otrzymał liczne nagrody w Polsce i za granicą: w 1960 I nagrodę na I Biennale w Krakowie i I nagrodę na International Biennal of Prints w Muzeum w Cincinati, dwa lata później III nagrodę – Miasta Krakowa; w 1965 nagrodę UNESCO, w 1969 złoty medal na Biennale w Lozannie, a w 1977 wielką nagrodę na międzynarodowej wystawie graficznej Europahaus w Wiedniu. Otrzymał także najwyższe nagrody stowarzyszenia Audubon Artists w Nowym Jorku oraz Painters & Sculptors Society of New Yersey.
Twórczość Łapińskiego była prezentowana na całym świecie w tym w najważniejszych amerykańskich galeriach i muzeach, m.in. w: Museum of Modern Art, Kennedy Gallery, Weintraub Galery, Art Fair Galery, National Collection of Fine Art – Smithsonian Institution, Whitney Museum, National Academy Galleries w Nowym Jorku, Miami Museum of Modern Art.
Wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie dla artysty ukoronowaniem jego artystycznej działalności. Ekspozycji towarzyszyć będzie obszerny katalog naukowy artysty, zawierający esej o jego twórczości, kalendarium życia, pełne spisy wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz kompletną bibliografię artysty, a także obszerną informację zawierającą nazwy muzeów, zbiorów publicznych, galerii i kolekcjonerów prywatnych posiadających jego dzieła.