Turbina - Adam Garnek - wystawa z cyklu Sztuka w przestrzeni publicznej - Kielce Plac Artystów

Turbina - Adam Garnek - wystawa z cyklu Sztuka w przestrzeni publicznej -  Kielce Plac Artystów

Turbinę na kieleckim Placu Artystów stworzył awangardowy artysta Adam Garnek w ramach piątej edycji projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. Tej maszynie towarzyszyło jeszcze kilka innych. W piątek 6 września 2013 roku odbył się wernisaż wystawy.

Prace Adama Garnka, rzeźbiarza i autora instalacji, pokazywały instytucje sztuki w Polsce oraz na całym świecie, między innymi w Niemczech, Korei, Danii i na Węgrzech. W Kielcach premierowo zobaczymy nową, interaktywną instalację mobilną oraz serię niezwykłych rzeźb-maszyn. Ogromny obiekt z nierdzewnej stali poruszany przez wiatr stanie się częścią miejskiej przestrzeni. W jej uaktywnianiu będą mogli brać udział również widzowie, używając siły swoich mięśni. Struktura drobnych płytek, z których zbudowana została rzeźba zareaguje na najsubtelniejszą zmianę. Odbijające się w nich światło wprowadzi dodatkowy, dynamiczny element. Oprócz głównej instalacji na wystawie zaprezentowanych zostało kilkanaście prac z dotychczasowego dorobku twórcy, między innymi Maszyna do rysowania na piasku, Ekran, Pojazd teatralny. „Sztuka w przestrzeni miejskiej” to inicjatywa Tomasza Tworka, kolekcjonera sztuki, mecenasa kultury i właściciela kieleckiej firmy Dorbud.

Fascynacją Adama Garnka, podobnie jak futurystów, jest ruch i maszyna. Od dzieciństwa interesował się narzędziami i pojazdami rolniczymi, a do zabawy używał kawałków blachy oraz rurek, z których konstruował pierwsze obiekty. Z czasem dodawał do swoich dzieł coraz więcej interaktywnych elementów powołując do życia instalacje wymykające się racjonalnym opisom i jednoznacznym kwalifikacjom. - Często zastanawiam się czy ten rys irracjonalności w moim działaniu artystycznym nie jest pewnego rodzaju pierwiastkiem z Kielecczyzny. W mojej sztuce nie poruszam się w modnych trendach światowych, nie korzystam z nowoczesnych technologii – wszystko, co eksploatuję w sobie zostało ukształtowane w młodości, jak mieszkałem w Kazimierzy Wielkiej i w tym sensie czuję się artystą z Kielecczyzny – mówi Adam Garnek.

Tegoroczna wystawa to piąta odsłona projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej” realizowaną przez właścicieli firmy Dorbud  Dorotę i Tomasza Tworków w centrum Kielc.

 

Galeria

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl