W kultowej już Galerii 72 w Chełmie można obejrzeć wystawę Włodzimierza Pawlaka, malarstwo, rzeźba

W kultowej już Galerii 72 w Chełmie można obejrzeć wystawę Włodzimierza Pawlaka, malarstwo, rzeźba

W kultowej już Galerii 72 w Chełmie można obejrzeć wystawę Włodzimierza Pawlaka, malarstwo, rzeźba .

Kurator wystawy Jagoda Barczyńska zaprasza na premierowy pokaz najnowszej serii płócien Tablice dydaktyczne, złożonej z 20 prac formatu 125 x 190 cm, datowanej na lata 2007 - 2010. O dynamicznym rysie kompozycje, nawiązujące do wykresów przedstawianych na tablicach szkolnych, zdradzają techniczną wiedzę autora. Wielowarstwowe współistnienie i przenikanie się figur, ideogramów, znaków wywiedzionych z języka geometrii, symbolizujących ogólnie wiedzę i kulturę, ewokuje optyczne efekty, spotęgowane oddziaływaniem koloru.

Obok Tablic dydaktycznych, pokazane zostaną obiekty przynależne do - tworzonej od 1989 - serii Dzienniki. Rysunek tych prac, rytych ołówkiem w farbie, przybiera postać zapisu dni, tygodni, miesięcy, odmierzanych - jak mantra - repetycją siedmiu kresek przekreślonych kolejną. To szczególne, uporządkowane w rzędy pismo, jest formą notacji czasu, przemijania, swoistym przesłanie z dedykacją memento mori w tle. Dzienniki w 1990 przyniosły artyście nagrodę Grand Prix na 22 Festiwalu Malarstwa w Cagnes-surMer we Francji.

Przestrzeń Galerii 72 mieści jeszcze jeden - zainicjowany w 1996 - kameralny (33 x 24 cm każda z prac) cykl Notatki o sztuce, który pełni rolę malarskiego szkicownika i pola plastycznych dywagacji. W utworach tych, rozpisanych - jak w partyturze - na szereg sekwencji, główne zadania przypisane zostają formie, barwie i relacjom tych komponentów w przestrzeni obrazu.

Ostatnio powstają także - tworzone wespół z córką Martą Katarzyną Pawlak - małe formy rzeźbiarskie, których układy wiąże geometria brył łączona z kolorem.

Wystawa w Galerii 72 przedstawia skromny jedynie wybór z obszernego oeuvre tego twórcy, już klasyka naszej współczesności, który nigdy nie idąc na skróty, dzień po dniu dedykuje się bez reszty obranemu medium.

Włodzimierz Pawlak, Malarstwo, rzeźba

Od 27 sierpnia do 31 października 2016 roku

Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej

Chełm

Galeria

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl