Jan Pamuła. Continuum

Jan Pamuła. Continuum

Jan Pamuła. Continuum

Muzeum Manggha Galeria Europa – Daleki Wschód

12.06.2021 - 12.09.2021

Wernisaż: 11.06.2021, 18.00

Kurator: Monika Wanyura-Kurosad

 Przestrzenie twórczej kreacji, w których porusza się Jan Pamuła są przestrzeniami mistyki i abstrakcji. Wewnątrz dzieł zachodzi nieustanny proces przekształcania twórczej myśli, odbicia świata realnego w świat mistycznych przeżyć i iluminacji. Nić narracyjna wystawy prowadzi poprzez doświadczenia kolorystyczne i formalne Artysty będące wyrazem jego twórczej wizji w przestrzeniach dokonań graficznych, malarskich oraz interdyscyplinarnych. Kontekst mistyki w dziele sztuki ujawnia się w pracach na papierze, na płótnie oraz w przestrzeni wirtualnej.

Światło i jego zmienność w niezmienności swego istnienia, głębia i nasycenie kolorystyczne grafiki, malarstwa oraz dzieł interdyscyplinarnych, przywołują wieki średniowiecza i mistykę gotyckich katedr. W kontrze do wertykalnych kierunków ówczesnej architektury Jan Pamuła rysuje przestrzeń horyzontalną, bliską człowiekowi, jego wrażliwości i percepcji. Z kolei renesansowa miękkość form i idealne proporcje elementów podkreślają humanistyczny aspekt twórczości Artysty.

Immanentną cechą ekspozycji jest ruch – pozorny lecz nieustanny ruch elementów kolorystycznych w ramach dzieł oraz ruch animowanych obrazów graficznych. Od rozwibrowanego punktu do ciągów układów geometrycznych – ruch jest determinantą dzieł Artysty. Życie i przemijanie, potencjał zmian i dynamika istnienia. Sacrum.

Głęboka kolorystyka ekspozycji pozwala wybrzmieć harmonijnym konstelacjom motywów malarskich, systemom geometrycznych form, zmultiplikowanym punktom i elementom. Wprzęgnięte przez Artystę w ruch i rytm, przenoszą widza w przeszłość, jak i w przyszłość, przemawiając językiem żywej współczesności. Intensywnie istnieć wewnątrz sztuki – to wymiar twórczości Jana Pamuły, który z elegancją i szlachetnością nadaje swoim pracom mistyczny i duchowy sens.

Ekspozycja stanowi przegląd 50 lat twórczości Artysty. W prezentacji ujęte zostały litografie z lat 60. XX wieku, grafiki cyfrowe, light-boxy, animacje graficzne oraz najnowsze prace interdyscyplinarne.

Monika Wanyura-Kurosad

Kurator wystawy

Galeria

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl