Jan Pamuła w kolekcji Peter C. Ruppert - Sztuka Konkretna w Europie po 1945 roku

Jan Pamuła w kolekcji  Peter C. Ruppert - Sztuka Konkretna w Europie po 1945 roku

JAN PAMUŁA

w rewelacyjnej muzealnej ekspozycji sztuki geometrycznej i konkretnej w Wurzburgu.

Rendez-vous po krajach Europy - Nowa prezentacja  kolekcji  Peter C. Ruppert - Sztuka Konkretna  w Europie po 1945 roku, od 10 maja 2015 w Museum im Kulturspeicher Würzburg

Po obejrzeniu tej świetnej wystawy namawiam każdego miłośnika sztuki geometrycznej i konkretnej do odwiedzenia Wurzburga. Na 3 piętrach Museum im Kulturspeicher mamy 390 prac wszystkich największych artystów europejskich z tej dziedziny sztuki. Dobór prac , ich zestaw i kompozycja  całości dowodzi niezwykłego profesjonalizmu i perfekcji w tworzeniu kolekcji przez Petera Rupperta.

Od momentu otwarcia muzeum w 2002 roku, już dwukrotnie zmieniły się wzajemne konteksty prac. W tej nowej aranżacji  nacisk  położono na geograficzną przynależność prac.  W polskiej części obok obrazu Jana Pamuły mamy prace Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Tamary Berdowskiej i Wiesława ŁuczajaKolekcja może być wzorem dla każdego mniejszego lub większego kolekcjonera sztuki bez względu na Jego wybory artystyczne.  Oglądając kolejne prace można czuć  wielką siłę tej dziedziny sztuki. Muzeum mając tak dobrą kolekcję jednocześnie wydało  szereg wydawnictw uzupełniających merytorycznie tą kolekcję w tym: Konkrete Kunst in Europa nach 1945. Die Sammlung Peter C. Ruppert.,    Ausgerechnet… .Mathematik und Konkrete Kunst.,   Treffpunkt Konkrete Kunst. i wiele innych.

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl