Jiři Brázda - Grafika

Jiři Brázda - Grafika

Sztuka Jiři Brázdy jego grafika, rysunki, i obrazy przyciągają nas przez pełną wyrazu wirtuozerię.
Brázda może być zaliczony do artystów, którzy mogą być przedstawieni jako egzystencjalny figuralista. Można tak powiedzieć zarówno o Jego sztuce, jak i Jego kolegów ( jak J. Anderle, K. Demel, O. Kulhánek i J. Krejčí).
Gdy patrzymy na grafiki Jiří Brázdy zauważamy kilka niezwykłych faktów: rysunek jest błyskotliwie dokładny, linia ostra, twarda, widać świetną grę świateł i ciemność. Ciemność należy do znaczących elementów grafik – wnosi atmosferę , wzbudza uczucie tajemnicy.  
Możemy zadawać sobie pytania: Dlaczego? Dlaczego liczby są zdeformowane? Dlaczego  Brázda przedłuża ludzkie kończyny i zmienia je w dziwne, spiczaste, brzydkie łapy? Dlaczego on koncentruje się na kobietach? Dlaczego jego świat jest zamknięty jakby w specjalnej celi? Dlaczego aktorki mają ten nadprzyrodzony uśmiech? Dlaczego autor unika obscenicznych scen w dzisiejszych  czasach otwartej i brutalnej seksualności? Dlaczego....? Widz może wynajdywać tyle pytań ile tylko jego fantazja pozwoli. Ale co to są pytania bez odpowiedzi? Nierozwiązywalne rebusy, układanki? Jak są pytania można spróbować na nie odpowiedzieć i może (chociaż na pewno nie na sto procent) zbliżymy się do zrozumienia i pojęcia artystycznego świata Jiří Brázdy.
Zacznijmy od najprostszego pytania: dlaczego artysta tak bardzo  interesuje się kobietą?
Brázdy kobiety  są symboliczne, one przedstawiają współczesne skomplikowane życie każdego. One odzwierciedlają stres autora albo wewnętrzne napięcia w różnych sytuacjach, one wyrażają chwilowe atmosfery, uczucia artysty, dlatego czasem jest sarkastyczny grymas, czasami tajemniczy uśmiech albo szczęście, sen lub nienawiść. To jest kobieta - symbol.
Niby dlaczego odkształcenie?
Wokół nas nagle jest tak dużo piękna  że to staje się nudne. Codzienne  magazyny pokazują nam ciało idealnej kobiety we wszystkich sytuacjach; tylko piękno, uśmiechy,  pochlebstwo. A rzeczywistość? Właśnie Brázda przez swoje artystyczne zniekształcenia pragnie nas do niej przybliżyć jest to pewna gra artysty z widzem odbiorcą Jego sztuki. Brázda pozwala nam rozwinąć własną fantazję.
Jego odpowiedzialność artystyczna nie pozwala mu prześlizgnąć się po pracy. Każda grafika, mała albo duża, staje się przestrzenią dla niego, przestrzenią, w której on pogrąża się w grze z wymyśloną  fabułą. Najmniejszy błąd może powodować że gotowa praca może być bezużyteczna. Jiří Brázda jest wytrwały, dokładny i uparty w swoim rzemiośle. Jego ręka artysty daje na żywo dowód że każda praca może być  podziwiana zarówno przez szeroko rozumianą publiczność jak i krytyków i specjalistów. Jego znajomość techniki graficznej w tym (akwaforty, akwatinty i mezzotinty) pokazują, że jego wielowymiarowy talent, doceniony był na wielu znaczących konkursach za granicą.
Jiří Brázda stworzył swój specjalny osobisty świat (pierwszoplanowe osobowości świata sztuki zawsze to robią a Brázda już dziś jest  niezwykłą osobowością w czeskim świecie sztuki). Jego artystyczny świat jest prawie zdominowany i zajęty przez kobiety (wyjątki są zazwyczaj ekslibrisami lub ilustracjami do wystaw). Czas pokaże czy jest to jedyny zamiar artysty czy też z biegiem czasu nastąpią  zmiany. Ale to co Jiří Brázda robi do tej pory jest zgodne z Jego charakterem. On jest osobą pełną humoru, zamyśla się nad światem, w którym żyje,  jest  pełnym radości  życia i cieszy Go wszystko, co do tego należy. Podziwiajmy jego pracę i miejmy radość razem z nim!

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl