Andrzej Paruzel - dotyk przestrzeni

Galeria ESTA wystawa Andrzeja Paruzela

DOTYK PRZESTRZENI - VIDEO INSTALACJE - PRACE Z LAT 1976-1979

Prezentowane prace to dokumenty mojej fascynacji nowym medium jakim było video instalacja.

 A więc mała kamera video podłączona do monitora transmitująca przestrzeń w której znajdował się performer.

W przeciwieństwie do moich starszych kolegów z Warsztatu Formy Filmowej Józefa Robakowskiego, Wojciecha Bruszewskiego czy Ryszarda Waśko, moich profesorów, którzy wykorzystywali video głównie jako zapis, mnie najbardziej intrygowała video instalacja. Te wczesne prace zebrałem wydanym w 1978 do wystawy w Domu Środowisk Twórczych w Łodzi katalogu pt. Video Instalacje, w którym we wstępie pisałem...Osoba ''wchodząca'' w video instalacje ma szanse w procesie poznania jej struktury równocześnie ujawnić funkcjonowanie własnych struktur poznawczych dzięki możliwościom manipulacji w obrębie oddziaływania przetwarzanych przez ten system i nim samym. ...

Widz nie zastawał w Galerii żadnego obiektu, jedynie przygotowane przeze mnie elementy. Wykonywał działanie, które obserwował na monitorze. W niektórych sytuacjach działanie performera było za jego zgodą zapisywane na magnetowidzie i po ukończeniu mógł zobaczyć ''swoje konstruowanie". W wypadku, kiedy to same działanie wykonywali inni uczestnicy, mogli porównywać zapisane własne działania z pozostałymi. W pewnym sensie taki sposób podejścia do działania z ludźmi, mógłbym porównać do koncepcji działań Jerzego Grotowskiego, którego miałem zaszczyt obserwować jako student Uniwersytetu Warszawskiego, jeszcze przed Szkołą Filmową  na początku lat 70 tych, - kiedy to Grotowski zamiast spektaklu proponował aktywne staże łamiąc granice między sceną a widownią, wciągając widza w działanie.

W pierwszych instalacjach - doświadczeniach audiowizualnych najczęściej uczestnikami - byli Małgorzata Paruzel, Ryszard Waśko i Paweł Kwiek. Z Pawłem miałem dwa wczesne wystąpienia w Galeriach w Studenckiej Galerii Mospan w Warszawie 1986 oraz DŚT W Łodzi w 1977. Ważną pracą, zamykającą niejako ten okres - było Doświadczenie audio-wizualne zrealizowane  w 1979 roku w Szkole Muzycznej w Warszawie dokumentacja tego działania prezentowana była podczas Manifestacji artystycznej ''WORKS AND WORDS'' w DE APPEL w Amsterdamie / jest również w katalogu tej wystawy/.

Większość prac wystawianych obecnie w Galerii  Esta, było prezentowanych na powyższych pokazach oraz na mojej indywidualnej wystawie w Galerii Lara Vincy w Paryżu w 1977 roku.

Z tej wystawy można będzie obejrzeć w archiwum Galerii Esta również inne prace fotograficzne jak np. Czarny Kwadrat. W przygotowywanym wydawnictwie znajdą się nie prezentowane wcześniej dokumentacje moich prac video i fotograficznych z lat siedemdziesiątych. Te ostatnie dotyczyły działań symultanicznych czy zaobserwowanych nieprzypadkowych /przypadków.
Nawiązując do nich, chciałbym poświęcić tą wystawę w Gliwicach dwóm bardzo bliskim mi kobietom. Obie przez pewien czas swojego życia miały takie same imię i nazwisko. Mojej żonie Małgorzacie Paruzel, z domu Jóżwiak oraz mojej siostrze Małgorzacie Szymańskiej z domu Paruzel, która w ostatnich miesiącach wygrała wielomiesięczny bój z Covidem.

Andrzej Paruzel

 

 

Galeria

Paruzel_Andrzej_Dotyk_PrzestrzeniParuzel_Andrzej_Dotyk_przestrzeni_Video_instalacjaParuzel_Andrzej_6_sekundParuzel_Andrzej_6_sekundParuzel_Andrzej_6_sekundParuzel_Andrzej_6_sekundParuzel Andrzej - Dotyk przestrzeni - Video instalacje i fotografie z lat 1975-79Paruzel_Andrzej_Dotyk_przestrzeni_Video_instalacjaParuzel_Andrzej_Czarny_kwadrat_1976
Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl