Jarosław Kozłowski Recycled news

Serdecznie zapraszamy na wystawę Recycled News Jarosława Kozłowskiego. Będzie to już trzecia wystawa tego artysty w naszej galerii i tym razem prezentować będziemy prace z monumentalnej serii Recycled News, w której to artysta zamalowywał strony gazet, zakrywając ich treść, pozostawiając czytelnym jedynie ich tytułu. Seria składa się z dwóch części, pierwsza, tworzona w latach 2003-2007 r. polegała na pokrywaniu gazet farbą posługując się różnymi konwencjami malarskimi z XX w., które służyły jako estetyzujące zabiegi.
Druga część tworzona jest od 2006 r. do dnia dzisiejszego. Jest ona pozbawiona malarskiej kokieterii a gazety pokryte są jednolitym monochromatycznym kolorem przy jednoczesnym dbaniu o harmonijny układ.
Po raz pierwszy, na jednej wystawie zestawione zostaną obie serie, wśród nich takie tytuły jak: Gazeta Wyborcza, The Sun, Liberation, The New York Times i inne.
Jak opowiadał o serii Kozłowski:

„Recycled News to próba oporu wobec infiltracji mediów, które stały się instrumentem wszechstronnej indoktrynacji, nie tylko politycznej. W dużej mierze nasza świadomość świata pochodzi z mediów, przy czym ta wiedza kształtowana jest poprzez sposób formułowania informacji. Budowa gramatyczna każdego przeczytanego czy usłyszanego zdania przesądza o tym, jak doświadczamy tego, czego ono dotyczy, co o nim myślimy. Te doświadczenia ‘z drugiej ręki’ utożsamiamy z własnymi, chociaż są to zazwyczaj spreparowane klisze narzucone nam przez retorykę języka mediów. Recycled News jest próbą zdystansowania się od tych manipulacji, ośmieszania ich, rozprawiania się z wagą i jakością informacji podsuwanych przez media."

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
UL. Raciborska 8, 44-100 Gliwice | PON-PT 9:00-17:00
TEL 698-614-050 | EMAIL tadeusz.stapowicz@esta.com.pl